środa, 26 sierpnia 2009

Alergie u psów

Alergie u psów


Rodzaje i przyczyny alergii

Alergia wziewna. Przyczyną wystąpienia alergii wziewnej u psów są te same alergeny wziewne co u ludzi, a więc: pyłki roślin, kurz i roztocze, zarodniki grzybów pleśniowych i naskórki. Kolejna pod względem ilości przypadków to alergia pokarmowa zwana również nadwrażliwością na dane składniki pokarmowe lub całe grupy pokarmów. Najczęściej jednak psy uczulają się na jeden składnik diety. Najrzadziej spotykaną alergią u psów jest alergia kontaktowa. Jest to rodzaj alergii powstały w wyniku stykania się czynnika uczulającego bezpośrednio ze skórą zwierzęcia. Z uwagi na pokrycie skóry sierścią psy są dosyć dobrze wyposażone przez naturę w celu uniknięcia takich przypadków alergii. Jednak występują one i najczęściej dotyczą miejsc pozbawionych owłosienia bądź z sierścią rzadszą - w pachach, pachwinach, na mosznie, brodzie, wargach oraz opuszkach palców. Alergie kontaktowe mogą również występować wokół szyi, ale tam diagnoza jest dosyć prosta - zazwyczaj powodem alergii są: obroże przeciwpchelne lub przeciwkleszczowe (tutaj czynnik uczulający to dichlorfos), obroże metalowe (czynnik uczulający nikiel), obroże skórzane (czynnik uczulający to stosowany przy garbowaniu chrom).


Możliwości leczenia.


Choroby alergiczne u psów występują coraz częściej. Stanowi to ogromny problem zarówno dla dotkniętych alergią zwierząt jak i ich właścicieli. Do tej pory w leczeniu alergii używane były i są nadal głównie leki sterydowe oraz rzadziej (słabiej działające) leki niesterydowe. Można również wykonać badanie krwi, które ma na celu oznaczenie alergenów oraz wykonanie autoszczepionek. W naszej lecznicy prowadzimy od 2007 roku inny rodzaj leczenia przeciwalergicznego. Leczenie to opiera się na lekach izopatycznych. Głównym założeniem przy tego typu leczeniu jest wspomożenie organizmu - poprzez odpowiednią terapię nabrania cech możliwości identyfikowania i niszczenia alergenów we własnym zakresie. Organizm psa staje się przez to bardziej odporny a tym samym mniej podatny na ewentualne alergie. W samym tylko ostatnim roku (tj. 2007) przeprowadziliśmy kilkanaście takich zabiegów, które w 95% przypadków kończyły się całkowitym sukcesem.

Alergia. Alergie u zwierząt

1 komentarz:

  1. Faktycznie czasami zdarza się, ze nasze psiaki mogą być na coś uczulone i musimy na to szybko reagować. Ja jestem również zdania, że o naszego pupila trzeba dobrze dbać. Fajne rzeczy do tego mają w sklepie groomerskim https://sklep.germapol.pl/ w którym ja bardzo chętnie robię zakupy.

    OdpowiedzUsuń